Tak především musíte mít jasno ve dvou věcech. Jaký stroj chcete, zda stolní či přenosný a co chcete s počítačem dělat. Jinak budete vybírat pomalu a většinou špatně. Já vám radit nebudu, ale pokusím se srozumitelně vypsat pro a proti tomu, či onomu.
Stolní počítač má tu výhodu, že se dá velmi snadno upgradovat. To znamená vylepšovat. Něco, jako když si míníte vylepšit svoje auto. Například vyměnit starý motor za nový a tak podobně. U přenosných počítačů, tedy notebooků s tím moc nepočítejte, ty v sobě tolik místa nemají. A ještě jedna důležitá věc, hlavně v dnešní době ceny energií, které jsou přímo hrozné. Stolní stroj spotřebuje elektriky více, protože je třeba počítat i s monitorem.
Pokud jste se tedy rozhodli, měli byste vědět, co chcete s počítačem dělat. Má-li být určen domácímu účetnictví, psaní dopisů či jiných textů, tak ani nemusíte do obchodu pro nový stroj. Podívejte se někde na internet a v bazaru si kupte něco staršího a nedávejte za to více než pět set korun. Ovšem počítejte s tím, že takové slabé stroje jsou dávno mimo a že hudbu si budete muset pouštět zvlášť.
Pokud byste chtěli poslouchat ji ze stejného zdroje a mít ji v počítači uloženou ke své potřebě zvolte již lepší stroj, ale ani ten nutně nemusí být nový. Zkuste opět bazar, nebo ještě lépe prodejnu s repasovanými stroji, kde vám do ceny kolem dvou tisíc něco určitě najdou a máte to i se zárukou. Tyto stroje již zvládnou i filmy v horší kvalitě.
Požadujete-li ovšem notebook či stolní počítač nový, a stačí-li vám na výše popsané činnosti plus filmy v lepším rozlišení, kupujte v akcích, kde jsou ceny strojů kolem čtyřech tisíc. I ty nejslabší zvládnou všechny požadované činnosti plus internet plus další méně náročné hry.
Ale pozor, chcete-li video v super kvalitě a hry také, běžte si nejprve do banky vzít půjčku, neb ceny těchto strojů se nezřídka pohybují nad hranicí sedmdesáti tisíc korun a sto tisíc je tak zhruba normální cena za vynikající herní počítač.