Původ lineckého cukroví
Pátrat po původu lineckého cukroví je docela oříšek. Ale pravděpodobně se k nám dostalo z města Linz, kde se v době Rakouska-Uherska pekla Linzer Augen (kočičí oči). Odtud se poté rozšířila po celé monarchii, tedy i k nám do Čech. České hospodyňky si však recept uzpůsobily podle svého a tak vzniklo jedno z nejpopulárnějších druhů cukroví, a totiž linecké. Linzer Augen jsou oproti našemu lineckému větší, mají v průměru zhruba 10cm s jedním kolečkem uprostřed nebo třemi poskládanými do trojúhelníku.
Linecké těsto naslano
Výhoda lineckého těsta je, že ho můžete připravit i naslano. A že to bude dobrota. Skvělé je jako slané tyčky, pod pizzu nebo pod quiche. V lednici vám vydrží až týden, takže ho můžete mít připravené dopředu. A až se nahlásí nečekaná návštěva, budete připravená.
Tip: těsto můžete ozvláštnit bylinkami, kořením nebo sýrem
Recept na linecké cukroví
Lineckému se říká „raz, dva, tři těsto“. Je to z jednoduchého důvodu, má totiž jediný správný poměr surovin. A to jeden díl cukru, dva díly másla a tři díly mouky plus jeden žloutek na zvláčnění těsta. Ten „nejlepší“ recept si předávají české hospodyňky z generace na generaci. Jen si ho každá tu a tam vylepší, například citronovou kůrou nebo pravou vanilkou.
Linecké jako od babičky (recept na 2 plechy)
Budete potřebovat:
- 210g hladké pšeničné mouky
- 70g moučkového cukru (můžete přidat vanilku)
- 140g másla + trochu na vymazání
- 2 žloutky
- citronovou kůru z jednoho citronu
- rybízový, malinový nebo šípkový džem na slepování
- moučkový cukr na poprášení
Postup: mouku prosijte na vál, přidejte cukr, máslo, žloutky a citronovou kůru. Zpracujte na hladké těsto a zabalte do fólie. Takto nechte těsto alespoň hodinu odpočívat v lednici. Troubu předehřejte na 180 stupňů, vyválejte plát silný zhruba 2mm a vykrajujte tvary (polovina musí mít uprostřed kolečko). Poté nožem přenášejte na vymazaný plech. Pečte dozlatova, zhruba 5 minut. Vychladlé cukroví slepujte zavařeninou a pocukrujte. Dobrou chuť.