Hned zpočátku bychom se měli položit na otázku, zdali je to vůbec jako zahrada. Pokud si oplotíte pozemek a budete na něm chovat například ovce, jistě tomu zahrada nikdo neřekne. Ale pokud bude plná záhonů s květy a mezi nimi jen pár ohrad, bude to stále ještě zahrada? No, dobrá, toto téma tedy opustíme budeme používat výraz zahrada, třebaže se tomu v některých případech bude říkat jinak. Nuže, pokud chcete mít ze zahrady užitek, nebude květinová, ale užitková. Budou tam třeba brambory, okurky nebo salát. Tak nám to přinese užitek a také úsporu peněz. Nehledíme tedy na krásu, ale na to, abychom z toho něco měli.
V tomto případě, pokud je pozemek dostatečně velký lze jistě začít přemýšlet o chovu nějaké zvěře. Klidně zůstaneme u ovcí, které jsou na Moravě naprosto běžnou věcí za každým domem na vesnici. Pokud umíte udělat bytelnou ohrádku, můžete mít klidně chov menšího stáda a mezi tím ostrůvky květin. Ohrádka k nim však musí být bytelná a dvojí. To proto, aby ovečky nedosáhly na květy. Ovšem je třeba vzít v úvahu, že se tím šidíte o kus země s trávou, která je pro ovce vlastně tou základní potravou. Pěstovat lze ovšem i menší zvířata.
Kde je dost vody, pokud možno tekoucí, lze mít nutrie, v malém výběhu třeba slepičky, nebo také cokoli jiného, co přinese jakýkoli užitek. I když toto slovo nemusí být nutně spojeno jen s chovem zvířat. Co tak úroda ze stromů? Koupit například durancie namísto červivých švestek a zavařovat je. Jen trošku, samozřejmě, zbytek musí jít do kvasu na slivovici, a to je potom v zimě požiteček. Lehce do štamprličky, podívat proti sluníčku, a dlouze přivonět. Teprve pak to do sebe na dvakrát šoupnout. Musí hřát až dole v žaludku a nesmí pálit v krku. Jinak není dobrá. Pokud máte jabloně a o jejich plody nestojíte, pak jsou ovce namístě, protože ony se o ně rády postarají.